SANKI FIŃSKIE KICKSLED

Technika jazdy

Podstawy

Z podstawami poruszania się na sankach kicksled urodził się prawie każdy z nas.

Po prostu stajemy między płozami i trzymając się uchwytów (spełniają rolę kierownicy) jedną nogę stawiamy na płozie, a drugą odpychamy się od podłoża.

Ale jeżeli chcemy osiągać większe prędkości – nawet 40 km/h ! – musimy opanować prawidłową technikę jazdy na tych  sportowych sankach.

Faza rozpoczęcia – unosimy zgiętą w kolanie nogę

Faza wstępna

Ustaw ciało tak, aby większa część jego ciężaru opierała się na nodze spoczynkowej.
Zegnij tułów i utrzymuj go w pozycji mocno pochylonej.

Nogę kopiącą unieś wysoko zgiętą w kolanie – trzeba tu uważać, aby nie uderzyć się kolanem w nos :). Ciężar ciała przeniesie się nieco na ramiona.

Faza kopnięcia – odpychamy się mocno

Faza kopnięcia

Ugnij nogę, na której opierasz ciało.

Mocno odepchnij się od podłoża przednią częścią kopiącej nogi. Przy maksymalnym odepchnięciu się pięta nogi spoczynkowej odrywa się od płozy sanek- stoisz na przedniej części stopy.

Faza końcowa – prostujemy nogę kopiącą

Faza końcowa

Noga kopiąca powinna być maksymalnie wyciągnięta, a ciało zgięte głównie w miednicy i tylko trochę w kolanie nogi spoczynkowej- to pozwoli oszczędzać jej mięśnie i utrzymać prawidłowo środek ciężkości ciała, a więc i równowagę.

Po kilku kopnięciach w powyższej pozycji i po osiągnięciu większej prędkości, ruch nogi kopiącej zaczniesz odczuwać bardziej jako obrotowy niż wahadłowy.

Zmiana nóg

Przy dużym wysiłku nogi zamieniaj częściej (co 3-5 kopnięć, a nawet po każdym odepchnięciu), przy małym możesz robić to rzadziej.

Średnio zaleca się zmianę nóg co 5 kopnięć. Robimy to w prosty, intuicyjny sposób: na moment stajemy obiema nogami na płozach sanek i noga uprzednio spoczynkowa przejmuje rolę kopiącej.

Skręcanie

Aby skręcić, przenieś ciężar ciała na jedną stronę i „przyciągnij” do siebie rączkę tej samej strony sanek. Sanki nie złamią się pod wpływem tego manewru, bo ich elastyczność pozwala na sterowanie przez skręcanie kierownicą.

Jazda pod górę

Zwiększ częstotliwość i skróć kopnięcia.

Możesz wypróbować technikę polegającą na podskoczeniu natychmiast po odepchnięciu się, podczas powrotu do przodu nogi kopiącej.

Wyląduj nogą kopiącą na płozie, a noga podpierająca przejmuje funkcję kopiącej.

Jeżeli góra jest zbyt stroma albo zmęczenie mocno daje się we znaki, robimy przerwę – siadamy na krzesełku kicksled lub prowadzimy nasze sanki, idąc obok albo między płozami.

Zjazd z górki

Postaw obydwie nogi na płozach i ugnij nogi w kolanach. Kolana staną się Twoimi amortyzatorami.

Hamowanie

Sanki utrzymuj w kontrolowanym tempie. Hamuj, zapierając się nogą, a podczas zjazdów ograniczaj prędkość za pomocą pięty.